Hook/tr

From DDraceNetwork

EnglishEspañolPortuguês (Brasil)Русский简体中文DeutschItalianoFrançaisCatalàTürkçe

Hammer.png This article is a Stub. You can help us by editing and improving it. Hammer.png

Hook (Kanca), sizin haritalarda çeşitli manevralarla hareket etmenizi sağlar. Her zaman kullanıma müsaittir ve neredeyse bütün mapler (haritalar) için gereklidir. Bununla:

 • Belirli blokları hooklayabilirsiniz (kanca atabilirsiniz).
 • Başka teeleri kendinize doğru çekmek için ve azıcık onlara doğru çekilmek için hooklayabilirsiniz (kanca atabilirsiniz).

Hooku (Kancayı), ikincil ateşe basılı tutarak kullanabilirsiniz. İkincil ateşi bırakarak hooku (kancayı) serbest bırakabilirsiniz.

Çalışma şekli:

 • Hook (kanca) bir tee ya da bir duvar ile çarpışana kadar düz bir çizgide gider.
 • Eğer hook (kanca) hiçbir şey ile temas etmezse, maksimum mesafesinde durur.
 • Hooklamak (Kanca atmak) ani değildir, seyahat süresi vardır.
 • Hooklar (Kancalar) bir teenin önceki hızını geçersiz kılmaz, sadece teeye etki eden başka bir faktördür.
 • Çok ince olduğundan, karolar arasındaki çapraz köşelerden geçebilir.

Blok Türleri

Hook (Kanca) ile etkileşimi olan birkaç blok türü vardır:

 • Aşağıdaki blokların havası veya boşluğu, hookun (kancanın) geçmesine izin verecektir.
 • Tutulamayan karolar , temas halinde hooku (kancayı) durduran karo türüdür.
 • Tutulabilir karolar , hooku (kancayı) bırakana kadar ya da Freezelenene (donana) kadar ya da ışınlanana kadar hook (kanca) ile tutunabileceğin veya kendini çekebileceğin karo türüdür.
 • Hook (Kanca) geçiren karolar ( + ya da + ), oyun katmanındaki kesişmiş bloğun ( or ) ve ön katmandaki hooklanabilir (kanca atılabilir) bloğun birleşimidir . Bu kombinasyon hookunuzu (kancanızı) etkilemez. Hook (kanca) içlerinden hava gibi geçip gider.
 • Hook (kanca) engelleyici karo Hook (Kanca) geçiren karolar ile aynıdır ama kesişim yerine havaya konur. Bu blok tutulamayan karolar gibi hooku (kancayı) durdurur. Tutulamayan karolar ile farkı teelerin ve silah mermilerinin temas etmeyişidir.
 • Yönlü hook (kanca) geçiren karo döndürülebilir, tüm hookların (kancaların) tek yönde geçmesine izin verir ve ters yönden gelen hooklar (kancalar) için bir hook (kanca) engelleyici görevi görür.
 • Eski hook (kanca) geçiren karolar (/), bazı açılardan bakarken ve bir karonun yanına yerleştirildiği zaman hookun (kancanın) geçmesine izin verir.
 • Hook (kanca) ışınlayıcı bir hooku (kancayı) haritadaki başka bir pozisyona ışınlar.

Kancanız aktif iken (bir bloğa tutunmuş halde iken), teeniz o tutulan bölgeye doğru çekilecektir. Bir bloğu tutarken hookun (kancanın) bir sona erme süresi yoktur, o yüzden istediğiniz kadar tutabilirsiniz.

Teeleri Tutma

Başka bir teeyi tutmak o teeyi size doğru çeker. Sizin teenizde o teeye doğru azıcık çekilir. Sürtünme nedeniyle teeleri yerden çekmenin daha yavaş olduğunu unutmayın. Bir bloğu tutmanın tersine, bir teeyi tutmak sadece 1.25 saniye sürer. Bu süre geçtiğinde tutulan tee serbest kalır. Sınırsız hook (kanca) karosuna dokunulduğunda, zaman kısıtlaması kaldırılır ve başka teeleri sonsuza kadar tutabilirsiniz. Bu özellik sadece sonsuz hook (kanca) kaldıran karoya temas edildiğinde kalkar. Sınırsız kanca özelliğinizi bu karo nedeniyle kaybetmişseniz ve hala tutuyorsanız, hookunuzun (kancanızın) o andan itibaren kalan süresi hala geçerlidir. Sınırsız hook (kanca) özelliği, map config sv_endless_drag 1 ile harita çapında etkinleştirilebilir ya da sınırsız hook (kanca) map config karosunu haritada bir yere koyarak etkinleştirebilirsiniz.

Teeleri hooklama (kanca atma) özelliği hook (kanca) kesişim kapatma bloğuna temas ederek kaldırılabilir. Bu haldeyken hookunuz (kancanız) öbür teelerin içinden geçecektir. Hook (kanca) kesişim özelliği hook (kanca) kesişim açma bloğuyla tekrar açılabilir. Hook haritadan player_hooking 0 ayarıyla kalıcı olarak kaldırılabilir ya da hook (kanca) kesişim devre dışı bırakıcı harita config karosunu haritada bir yere koyarak kaldırılabilir.

Hookun (kancanın) çekme limiti

Tuttuğunuz noktaya bütün yol boyunca çekilmeyeceksiniz. Onun yerine, teeniz tuttuğunuz noktanın belirli menzil alanına girdiğinde oradan çıkana kadar hookunuz (kancanız) tarafından etkilenmeyeceksinizdir. Bu özellikle tavan boyunca hareket etmeye çalışırken önemlidir. Teeniz tavanın tam altındayken tavanı yeniden tutmaya çalışın, böylece daha sabit bir yol kat edin.

Teelerin hook (kanca) hitboxu

Teelerin hitboxu aslında göründüğünden daha büyüktür. Bir tee bir karo boyutunda gözükürken ve öyle bir etkileşim içerisindeyken, hook (kanca) için olan hitboxu çok daha cömerttir. Bu büyük hitbox sayesinde karolar arasındaki köşelerden teeleri cerrahi hassasiyete gerek duymadan tutabilmek mümkündür. Teelerin gerçek hitboxunun ne kadar olduğunu görebilmek için, "şişko skinleri" Ayarlar -> Tee -> şişko skinler (DDFat)'den açabilirsiniz.

Zayıf hook (kanca) / Güçlü hook (kanca)

Başka teeleri tutarken, hep aynı güçte çekmezsiniz. "Zayıf hook (kanca)" ve "Strong hook (kanca)" denilen 2 farklı hook gücüne sahip olabilirsiniz.Tek bir teenin herkese eşit derecede güçlü bir hooka (kancaya) sahip olmadığınının altını çizmek gerekir. Bunun yerine başka teeler üzerinde doğuş sırası baz alınarak zayıf hooka (kancaya) veya güçlü hooka (kancaya) sahiptirler. Diğerinin üzerinde güçlü hooka (kancaya) sahip olan tee, ilk kimin doğduğuna göre belirlenir. İlk doğan tee güçlü hooka (kancaya) sahip iken, sonradan doğan zayıf hooka (kancaya) sahiptir.

Zayıf ve güçlü hook (kanca), özelllikle başka teeleri zemin boyunca sürüklediğin bölümlerde ve hammerfly (çekiçle uçma) gerçekleştirdiğin sırada fark edilebilir. Çoğu kısımlar güçlü hook (kanca) ile daha kolaydır (Bazıları güçlü hook (kanca) olmadan imkansızdır.). Eski haritalarda aşırı az derecede zayıf hookun (kancanın) bir avantaj olduğu yada gerekli olduğu bölümlerle karşılaşılabilir.

Avantaj veya gereklilik olarak zayıf hook (kanca) içeren bölümlerin bilinen listesi (tamamlanmamış):

 • Insane 3 'te ışınlanma 6: bu kısım sadece zayıf hook (kanca) ile geçilebilir. Bu speedupların (hızlandırıcıların) strong hook (kanca) kullanırken teeyi yeterince yukarı kaldıramamasından kaynaklanır.
 • 2Long'da pozisyon x = 380, y = 33: Güçlü hook (kanca) ile köşe yapman gerekir. Zayıf hook ile öbür tee sadece sağa doğru giderse (varsayılan olarak D tuşu) yeterlidir.
 • Fucktastic'de ışınlanma 30: 2Long 'daki bölüme benzer, ama üst üste üç kez ve köşe üstüne zıplayabilmek için çok yüksek.

Ayarlar

Hook için olan ayarlar:

Ayar adı varsayılan değer yorum
hook_length 380.0 Hookun (Kancanın) uzunluğu. Bu hookun (kancanın) bitmeden gidebileceği mesafedir. Uzunluk her zaman teenin şimdiki pozisyonundan ya da son hook (kanca) ışınlayıcısı'ndan ölçülür.
hook_fire_speed 80.0 Hookun (Kancanın) her tikte kat ettiği mesafe.
hook_drag_accel 3.0 Hookun (Kancanın) her tikte verdiği hızlandırma faktörü.
hook_drag_speed 15.0 Hızlanma yoksayıldıktan sonraki kancadan kazanabileceğiniz / verebileceğiniz maksimum hız.
player_hooking 1 Oyuncuyu hooklama (kanca atma) açma / kapama.
hook_duration 1.25 Teelerin başka teeleri tutabileceği süre değeri.

Gelişmiş Mekanikler

 • Hookun (Kancanın) bir maksimum mesafesi vardır. Hook (Kanca) bu mesafeye ulaştığında sıfırlanacaktır. Hooktan uzaklaşırsanız maksimum hook (kanca) mesafesine daha hızlı ulaşıldığını ve hookunun (kancanın) o kadar uzağa gitmeyeceğini not etmeyi unutma. Ancak genel hook güzergâhına hareket ederek daha uzağı hooklayabilirsiniz (kanca atabilirsiniz).
 • Hook (Kanca) direk sizin teenizin sınırında başlamaz. Bunun yerine, biraz uzağında başlar ve bu karolara yakınken karoların arasından hook (kanca) atmayı kolaylaştırır.